Skip to content

1504 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block2008
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,200
54%
Improvement Value:$334,900
46%
Total Assessment$735,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+13.1%
2024$8,982+35.5%
2023$6,630+6.2%
2022$6,242+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9671, Page 8903Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5010, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1990