Skip to content

1006 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block201
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SAL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,600
65%
Improvement Value:$304,300
35%
Total Assessment$872,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,669+11.6%
2024$11,351+23.5%
2023$9,191+8.8%
2022$8,448+66.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 9306, Page 526Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 8160, Page 9743Recorded11/6/2002

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 8088, Page 2397Recorded3/2/2002

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5326, Page 832

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4407, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1920