Skip to content

920 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block202
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,300
63%
Improvement Value:$291,400
37%
Total Assessment$797,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+15.7%
2024$10,086+21.2%
2023$8,319+6.6%
2022$7,804+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9553, Page 9452Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9236, Page 1682Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9029, Page 2007Recorded8/5/2013

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 8441, Page 2450

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

DeedBook 8028, Page 2838Recorded6/14/2001

Property Built

Built

Year Built: 1920