Skip to content

924 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block202
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,800
48%
Improvement Value:$554,200
52%
Total Assessment$1,057,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,317+4.9%
2024$13,650+25.4%
2023$10,881+6.4%
2022$10,225+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 9225, Page 4436Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5896, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1900