Skip to content

1203 Langford StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block204
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,700
55%
Improvement Value:$245,400
45%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+6.2%
2024$7,467+25.8%
2023$5,938+6.9%
2022$5,555+6.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 8494, Page 9537Recorded9/14/2005

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft3,971DeedBook 8292, Page 6507Recorded10/28/2003

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5973, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1946