Skip to content

1013 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block204
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF1UGQ
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$553,700
67%
Improvement Value:$276,200
33%
Total Assessment$829,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+24.1%
2024$9,735+24.0%
2023$7,853+6.3%
2022$7,387+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8132, Page 7974

Property Built

Built

Year Built: 1900