Skip to content

1307-1307 1/2 Langford StAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block207
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,500
56%
Improvement Value:$353,000
44%
Total Assessment$800,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+13.8%
2024$10,392+23.0%
2023$8,450+6.8%
2022$7,914+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4569, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900