Skip to content

1401 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block2106
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SAL 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,200
64%
Improvement Value:$184,600
36%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+8.7%
2024$6,830+24.4%
2023$5,491+6.6%
2022$5,152+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900