Skip to content

1306 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block2104
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
47%
Improvement Value:$583,500
53%
Total Assessment$1,101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,999+5.8%
2024$14,174+27.5%
2023$11,114+6.7%
2022$10,415+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9462, Page 2527Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8233, Page 3457Recorded5/23/2003

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8117, Page 9298Recorded6/27/2002

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 8052, Page 1711NU CodePre-revaluation (27)Recorded9/21/2001

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8041, Page 5282NU CodePre-revaluation (27)Recorded8/2/2001

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 5344, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1920