Skip to content

847 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block1801
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,200
54%
Improvement Value:$376,200
46%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+14.2%
2024$9,680+24.6%
2023$7,770+6.2%
2022$7,316+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 9552, Page 9090Recorded10/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920