Skip to content

1309 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 28, 1991

Property Information

Block2104
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,600
63%
Improvement Value:$299,500
37%
Total Assessment$804,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+14.9%
2024$10,253+23.3%
2023$8,314+6.6%
2022$7,801+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5114, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1930