Skip to content

1201 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block2201
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
66%
Improvement Value:$255,200
34%
Total Assessment$755,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,957+19.0%
2024$9,210+24.5%
2023$7,398+6.4%
2022$6,955+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8325, Page 2283

Property Built

Built

Year Built: 1920