Skip to content

1011 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block301
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,800
61%
Improvement Value:$287,800
39%
Total Assessment$740,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,878+11.7%
2024$9,738+19.5%
2023$8,151+6.8%
2022$7,632+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,928

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9200, Page 1814NU CodeTitle correction (4)Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8185, Page 1107

Property Built

Built

Year Built: 1920