Skip to content

1209 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block2201
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
45%
Improvement Value:$674,900
55%
Total Assessment$1,235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,614+13.0%
2024$16,473+23.1%
2023$13,386+6.7%
2022$12,546-0.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$318,250

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9243, Page 3968Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4148, Page 888