Skip to content

1101 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 1984

Property Information

Block2202
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SFQ
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
56%
Improvement Value:$442,200
44%
Total Assessment$995,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,762+18.4%
2024$12,467+17.2%
2023$10,635+9.0%
2022$9,752+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900