Skip to content

1114 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$1,305,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block2202
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SFQ
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,334
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$776,300
55%
Improvement Value:$645,700
45%
Total Assessment$1,422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,109+24.8%
2024$16,909+22.2%
2023$13,831+6.1%
2022$13,035+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,305,000

From:

To:

Sq Ft3,334DeedBook 9723, Page 5254Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900