Skip to content

1206 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1946

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block2204
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
44%
Improvement Value:$700,700
56%
Total Assessment$1,254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,231+9.7%
2024$15,707+21.6%
2023$12,917+6.7%
2022$12,107+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9432, Page 3316Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9221, Page 4Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9089, Page 8849Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$729,000
DeedBook 8598, Page 4106

Property Built

Built

Year Built: 1946