Skip to content

1220 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block2204
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,000
54%
Improvement Value:$432,000
46%
Total Assessment$944,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,862+12.5%
2024$11,434+18.3%
2023$9,666+6.6%
2022$9,066+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920