Skip to content

1213 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1970

Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block2301
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$697,000
58%
Improvement Value:$502,100
42%
Total Assessment$1,199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,134+4.2%
2024$17,403+38.1%
2023$12,601+9.0%
2022$11,556+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$659,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 9236, Page 6623Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 8005, Page 1607

Property Built

Built

Year Built: 1970