Skip to content

1207 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block2301
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,016,300
63%
Improvement Value:$604,000
37%
Total Assessment$1,620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,372+21.7%
2024$20,032+34.2%
2023$14,929+6.3%
2022$14,049+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5805, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1900