Skip to content

1405 Comstock StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block2302
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$637,400
61%
Improvement Value:$411,000
39%
Total Assessment$1,048,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,409+19.8%
2024$12,867+23.1%
2023$10,450+6.2%
2022$9,841+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8024, Page 7404

Property Built

Built

Year Built: 1920