Skip to content

1108 Langford StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block302
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SAL1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,500
51%
Improvement Value:$358,700
49%
Total Assessment$733,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+18.1%
2024$8,238+23.9%
2023$6,648+7.0%
2022$6,215+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921