Skip to content

620-630 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 3, 1998

Property Information

Block2403
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionDJ'S/COFFEE SHP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,900
32%
Improvement Value:$780,400
68%
Total Assessment$1,142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,092+8.0%
2024$15,829+16.2%
2023$13,621-3.3%
2022$14,088-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5758, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1900