Skip to content

629-631 Cookman AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block2403
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionART GALLERY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,900
64%
Improvement Value:$256,300
36%
Total Assessment$712,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+6.5%
2024$10,078+17.3%
2023$8,589-3.5%
2022$8,899+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5869, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900