Skip to content

603 Lake Avenue, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 2015

Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block2404
Lot10.202
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
ZoningCBDM
Sq Footage1,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
30%
Improvement Value:$682,400
70%
Total Assessment$974,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,290+10.4%
2024$12,940+18.2%
2023$10,951+29.5%
2022$8,458-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 9174, Page 4858Recorded7/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015