Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 2cAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$609,500
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block2509
Lot4.203
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,600
30%
Improvement Value:$612,600
70%
Total Assessment$875,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,941+12.6%
2024$11,496+13.0%
2023$10,172+923.5%
2022$994+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$609,500

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9276, Page 6983NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9222, Page 1935NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 2009