Skip to content

722-724 Cookman AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block2405
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE SAXONY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,800
15%
Improvement Value:$3,384,900
85%
Total Assessment$3,965,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,525+2.3%
2024$63,057+287.1%
2023$16,288-5.3%
2022$17,191-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft6,720DeedBook 9226, Page 922Recorded5/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919