Skip to content

660-662 Cookman AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block2404
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionTAKA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,950
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,400
17%
Improvement Value:$2,103,700
83%
Total Assessment$2,535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,759+6.3%
2024$27,050+18.9%
2023$22,752-2.1%
2022$23,238-0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 2906NU CodeLeaseback (28)Recorded12/14/2015

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5898, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1900