Skip to content

716 Cookman Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block2405
Lot3.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionWACKY TOBACO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
30%
Improvement Value:$449,900
70%
Total Assessment$642,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+12.6%
2024$8,770+13.0%
2023$7,759+2.3%
2022$7,584-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 8954, Page 1440Recorded6/14/2012