Skip to content

501 Grand Avenue Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block3208
Lot5.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionTOWNSMEN PROP
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,400
30%
Improvement Value:$553,900
70%
Total Assessment$791,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,922+12.6%
2024$10,592+18.4%
2023$8,946+3.3%
2022$8,658-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8913, Page 7883