Skip to content

162-168 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block2407
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionBRANDO'S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage12,125
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,400
23%
Improvement Value:$1,774,200
77%
Total Assessment$2,318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,687+4.7%
2024$34,080+9.0%
2023$31,270-3.5%
2022$32,407+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5883, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1900