Skip to content

100 Memorial DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block608
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionRAILROAD PLAZA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,584
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$643,400
23%
Improvement Value:$2,156,100
77%
Total Assessment$2,799,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,616+6.2%
2024$37,305+22.5%
2023$30,443-2.2%
2022$31,120-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 8637, Page 8868

Property Built

Built

Year Built: 1950