Skip to content

501 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 25, 1994

Property Information

Block2502
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionRAZZLE LAUNDRY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,109
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,500
73%
Improvement Value:$214,100
27%
Total Assessment$802,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,112+3.8%
2024$11,665-4.8%
2023$12,251-0.8%
2022$12,356-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5340, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1987