Skip to content

510 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block2503
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,200
61%
Improvement Value:$216,800
39%
Total Assessment$556,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+12.6%
2024$7,226+14.1%
2023$6,331+0.3%
2022$6,311+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940