Skip to content

512 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block3101
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,200
80%
Improvement Value:$70,800
20%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,869+23.7%
2024$3,938+26.0%
2023$3,125+0.6%
2022$3,106+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9112, Page 2330NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/8/2015