Skip to content

311 Bond StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block2508
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description(AT THE TABLE)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,900
71%
Improvement Value:$150,800
29%
Total Assessment$519,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+3.6%
2024$7,143+18.9%
2023$6,007-2.1%
2022$6,136-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8109, Page 8699

Property Built

Built

Year Built: 1920