Skip to content

1017 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block2702
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionRJ HEALTH CARE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,268
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,400
47%
Improvement Value:$373,800
53%
Total Assessment$705,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+6.7%
2024$9,967+16.4%
2023$8,560-1.4%
2022$8,686-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 5144, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1900