Skip to content

813 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1944
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 8, 1993

Property Information

Block2601
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionOAXAQUERO MEXI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,684
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,300
33%
Improvement Value:$895,400
67%
Total Assessment$1,345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,179+5.7%
2024$18,152+24.5%
2023$14,580+4.1%
2022$14,002-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5206, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1944