Skip to content

801-807 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block2601
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$667,600
71%
Improvement Value:$272,900
29%
Total Assessment$940,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,681+12.6%
2024$12,155+22.8%
2023$9,896+0.3%
2022$9,864+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967