Skip to content

615 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block2603
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
44%
Improvement Value:$718,900
56%
Total Assessment$1,279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,320+23.4%
2024$14,039+10.3%
2023$12,725+6.6%
2022$11,932+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8379, Page 6309

Property Built

Built

Year Built: 1900