Skip to content

609 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block2603
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
41%
Improvement Value:$600,500
59%
Total Assessment$1,011,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,621+5.3%
2024$14,835+17.1%
2023$12,667-1.0%
2022$12,791+24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,155DeedBook 9253, Page 9729Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8766, Page 6749

Property Built

Built

Year Built: 1900