Skip to content

601 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1914
Commercial

Last Sale Price
$2,040,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block2607
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE SAINT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,822
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$661,400
24%
Improvement Value:$2,117,000
76%
Total Assessment$2,778,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,007+8.4%
2024$37,837+21.5%
2023$31,135-2.5%
2022$31,921-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,040,000

From:

To:

Sq Ft13,822DeedBook 9291, Page 9169Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1914