Skip to content

1015 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block2702
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionSIR JEAN'S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,493
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
28%
Improvement Value:$754,000
72%
Total Assessment$1,048,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,282+7.7%
2024$14,189+16.2%
2023$12,209-2.3%
2022$12,496-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft5,493DeedBook 9266, Page 1785NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8062, Page 1710

Property Built

Built

Year Built: 1919