Skip to content

610 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block2803
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,800
59%
Improvement Value:$292,200
41%
Total Assessment$713,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,356+11.4%
2024$10,190+16.3%
2023$8,764-0.1%
2022$8,771+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 9577, Page 4156Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 9463, Page 773Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9285, Page 8073Recorded5/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920