Skip to content

602 Fifth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block2803
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionPARK CREST APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,009
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
15%
Improvement Value:$1,725,600
85%
Total Assessment$2,033,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,403+3.6%
2024$30,322+51.5%
2023$20,017-12.8%
2022$22,949+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8521, Page 5724

Property Built

Built

Year Built: 1900