Skip to content

709 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block2805
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,700
74%
Improvement Value:$174,200
26%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+49.0%
2024$6,635+24.4%
2023$5,336+6.3%
2022$5,018+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930