Skip to content

705 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1908

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block2902
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$822,300
39%
Improvement Value:$1,296,400
61%
Total Assessment$2,118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,252+70.1%
2024$18,956+18.6%
2023$15,982+6.8%
2022$14,964+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 9451, Page 2982Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5326, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1908