Skip to content

1400 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block2902
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionKENNEDY CHICKEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,200
62%
Improvement Value:$213,800
38%
Total Assessment$557,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+5.6%
2024$7,506+26.7%
2023$5,922-2.2%
2022$6,054-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9586, Page 1934Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 9098, Page 1213NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950