Skip to content

600 Sixth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$313,500
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block2903
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$614,000
47%
Improvement Value:$687,800
53%
Total Assessment$1,301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,669+3.9%
2024$17,001+24.9%
2023$13,613+6.8%
2022$12,745+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$313,500

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 9161, Page 8420NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900