Skip to content

601 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block2903
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2.5SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,100,600
68%
Improvement Value:$518,300
32%
Total Assessment$1,618,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,376+26.6%
2024$18,470+24.2%
2023$14,873+6.2%
2022$14,000+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900